Megszokhattuk már, hogy a Canva fejlődése folyamatos. Minden hónapban előrukkol valamivel a fejlesztő csapat, de az utóbbi időben nem voltak drasztikus fejlesztések. Az alkalmazások háza táján rengeteg Canva újdonság született, de végre a funkciók listája is most szeptemberben bővült! Mutatom, mik a leghasznosabb Canva tippek illetve újítások, amiket Te is tudsz használni már most!
Link másolása, link megosztása
Alapvetően ez egy könnyítés inkább mintsem új fejlesztés a Canva tippek sorában. Eddig ha meg akartuk osztani a tervünket, akkor egyszerűen a megosztás gombra nyomtunk, és generáltunk neki egy linket. Ez most is így van, de a terveinken belül is egy kattintással el tudjuk ezt végezni most már. Nekem sokszor okozott gondot, hogy egy adott terven belül több képem/diám is volt, és nem szerettem volna a teljes tervet megosztani.
Ez a funkció segít abban, hogy egy több képből álló tervből egy adott oldalt megossz bárkivel.
Egyszerűen kattints át a jobb alsó sarokban található kis gomb segítségével a „miniatűr” nézetre, és azon belül nyomj az adott képre vagy diára a jobb gombbal. A képen látható „Link másolása az oldalra” gomb megnyomása után, automatikusan kapsz egy linket, ami a böngészőbe másolva az adott tervhez visz.

Fontos, hogy ez egy megtekintési linket fog generálni, tehát ha a terved nem nyilvános, nem fogja tudni megnyitni senki rajtad kívül. A megosztás gomb alatt az „együttműködői link” sorban azt az opciót kell választanod, hogy „A link birtokában bárki”. Így a terved megtekinthető lesz egy sima gombnyomással, és nem kell külön generálni és több lépcsőben nyomkodni a megosztást. Ez a Canva tippek között az egyik legalapvetőbb, mégis hasznos opció.
Segítenéd a Canva fejlődését? Most már ez is megoldott!
A Canva tippek sorában a következő egy kényelmi funkció. A Canva szeretne fejlődni, így egy olyan funkciót fejlesztettek ki, ami mindenki számára előnyös. Nekünk azért, mert bekerül(het)nek olyan funkciók amiket tényleg mi szeretnénk, nekik pedig azért, mert javíthatják a felhasználói élményt. Bármelyik tervedben is vagy, a fájl menüt nyisd le, és a „Javítás javaslása” gombot megnyomva töltsd ki az űrlapot.

Ezzel elkerülheted azt, hogy külön leveleket kelljen küldened a Canvának, egyszerűen le tudod írni mi a gondod az adott tervben, és milyen javaslataid lennének. Az ügyfélszolgálati leveleket ez nem váltja ki, tehát ha valós problémád van amit meg kell oldani, mindenképp külön hibajegyet érdemes nyitni.
AI chatbot – hogy minden funkciót megismerj!
Fejlesztés alatt áll a Canva saját AI chatbotja ami már pár felhasználónak elérhető. Ezt a modult úgy éred el, hogy a Canvába belépve a jobb alsó sarokban található kérdőjel ikont megnyomod. Itt fel fog ugrani egy chat ablak ahol szabadon kérdezhetsz a Canva AI eszközétől.
A tesztjeim alatt 1x sikerült csak előhívnom, és akkor pont nem készítettem képernyőképet, így most ezt nem tudom megmutatni, de lehet, hogy a Te Canva fiókodban már aktív. A benyomásom az, hogy még fejlesztés alatt áll a chatbot, mivel nem mindig adott pontos válaszokat a kérdéseimre…sőt, sokszor inkább félrevezető volt 1-1 tanács. A Canva tippek következő részeiben mindenképp meg fogom ezt még nézni jobban. Na de ezért van a Canva kérdezz/felelek csoportom, ahol biztosan én fogok válaszolni a kérdéseidre és nem egy robot. Ha még nem vagy tag, itt az ideje belépni, ehhez egyszerűen kattints ide!
Oszd meg a prezentációdat egy saját domainen!
Előfordul az, hogy készítünk egy prezentációt, és azt szeretnénk megmutatni másoknak is. Erre alkalmas lenne egy weboldal, de ugye azt megépíteni nem feltétlen egyszerű. A kurzusaimban kitérek a Canvás weboldalak készítésére, de ha csak egy adott tervet (prezentációt) akarsz megosztani, most jött neked egy jó lehetőség: egy teljesen ingyenes domain alatt megosztani a saját prezentációidat, 2 gombnyomással. A Canva trükkök között ez az egyik legjobb!

- Menj a prezentációdba amit meg szeretnél osztani.
- Kattints a Megosztás gombra, majd a „Továbbiak” gombra amin 3 kis pötty van.
- Ez alatt fogod megtalálni a képen látható WEBHELY lehetőséget, és itt egy teljesen ingyenes Canva domaint kapsz, amit bárkivel megoszthatsz innentől, és meg tudja tekinteni a prezentációdat addig, amíg te vissza nem vonod a link megtekinthetőségét.
Innentől kezdve, bárkivel megoszthatod a linket, és bárki megtekintheti a te saját, egyedi domaineden a prezidet. Ha cégként a saját szolgáltatásodat szeretnéd így bemutatni, vagy akár edukációs célokra megosztani másokkal, ez egy remek opció!

A prezentáció linkjét is személyre tudod szabni és bármilyen domain alatt meg tudod osztani a tervet. A speciális beállításoknál akár le is jelszavazhatod a domaint, így elkerülheted, hogy illetéktelenek meg tudják tekinteni a tervedet.
A „Match&Move” továbbfejlődése – hatásvadász prezik és animációk
Az angolul kicsit jobban hangzó (Match&Move) párosítás és mozgatás effekt a diagramok és prezentációk esetében egy kicsit átalakult. Sokkal szebb, látványosabb átmeneteket tudunk vele képezni az egyes diák között.

Válaszd ki a prezentációdat amiben esetleg vannak diagramok is, és az átmeneteknél válaszd ki a „Párosítás és mozgatás” funkciót. Észre fogod venni, hogy az elemek sokkal szebben mozdulnak és játékosabb, letisztultabb előadást tudsz így készíteni. Indulhat a következő Canva prezentáció projekted, használd ki ezt a lehetőséget!
A varázsradír újdonságai – egyszerű, de hasznos
Amikor a varázsradírt használjuk, olykor egy képről több mindent is törölni szükséges. Velem rendszeresen előfordul, hogy egy képet szerkesztek, kiszedek a háttérből embereket, meg tárgyakat, és a végén rájövök, hogy valamit mégiscsak ott kellett volna hagyni.
Egy egészen egyszerű újdonság érkezett ezzel kapcsolatban. A varázsradír felületén törlés után látható egy „visszavonás” és egy „újra” gomb, ezzel tudjuk a tervünket módosítani oda-és vissza. Tehát ha egy lépést elrontottunk, és valamilyen tárgyat, vagy elemet vissza akarunk hozni a képre amit korábban töröltünk, akkor vissza tudjuk vonni a módosításokat.

Ez a funkció már többeknek elérhető, valakinek látható külön már a „Varázsradír” felirat mellett, de ha nem látod akkor se csüggedj, mert a képen látható gombok alkalmasak erre a műveletre ugyan úgy.
Mobilon Canvázol? Ezt imádni fogod!
Telefonról prezentációt, bemutatót tartani? Innentől nincs akadálya. A Canva mobil alkalmazásban a feltöltés gomb alatt már látható a videófelvétel szekció.

Egyszerűen a telefonod kameráját és mikrofonját használva, bármilyen szituációban tudsz prezentációt, előadást tartani. Laptop, vagy számítógép nélkül is akár.
Sőt, ez még tovább fokozható. A videót amit rólad készít a telefonod, külön fel is veszi a Canva, ami azért nagyon izgalmas, mert így a nyers videóanyagot külön meg tudod utána szerkeszteni a felvétel után. Azaz nem égeti egybe a prezentációval a videófelvételt rólad.
Ezek után akár készíthetsz rövid figyelemfelkeltő videókat a prezentációdból kivágott részletekkel, és akár a közösségi médiában használhatod ezt hirdetésre, vagy a szolgáltatásod népszerűsítésére, amivel építheted a saját branded is!
Sokatoknak okozott problémát az, hogy a videófelvétel körcikkje nem módosítható. Ezzel a nyers felvétellel és egy kis utómunkával bármilyen méretűre, és formájúra alakíthatod a videódat a Canva prezentációdban utólag is!
Túl nagy fájlok: most már korlátozhatod a méretet!
Túl vagyok pár 1000 terven a Canvában, és két dolog mindig is zavart engem:
- Az egyik az, hogy nem lehet bármilyen fájlformátumba menteni (ez részben már orvoslásra került, de még mindig lenne hova fejlődni).
- A másik, hogy a terveim méretét nem tudom korlátozni, így sokszor túl nagy fájlokat kapok.
Ez utóbbit is csak részben, de megoldotta a Canva csapata, ugyanis nemrégiben bevezették a fájlméret korlátozó eszközt, amit a „Megosztás” gomb alatt találsz meg (PNG, JPG esetében). Igen… sajnos PDF méretkorlátra még nincs lehetőség, pedig e-book készítéskor, illetve prezentáció készítéskor nagyon hasznos lenne.

A méretkorlátot kbyte mértékegységben adhatunk meg (1mb = 1000kbyte), tehát ha azt szeretnénk hogy egy kép mérete ne legyen több mint 500kbyte, akkor egyszerűen csak írjuk be. Leteszteltem, hogy egy sima stock fotó (1280x720px) méretben milyen számokat hoz.
Ennek a Canva trükknek az eredménye ez lett:
Ha egy sima PNG fájlt töltök le amin 1db kép van, 1280x720px-es méretben, akkor 2,5MB lesz a mérete. Ez egy stock fotó volt, semmi különös grafikai elemet nem tartalmazott. Beállítottam egy 500kbyte-os méretkorlátot a letöltésnél, és megnéztem mi történik. Az igaz, hogy nem 500kbyte lett a kép hanem 290kbyte, de a minőség drasztikusan lecsökkent, igaz csak akkor látszódott ez amikor belezoomoltam.
Ez a funkció nagyon hasznos, de ügyelni kell mennyire tömörítjük, kicsinyítjük a képet, mert minőségromláshoz is vezethet. Erre egyébként rengeteg ingyenes eszköz fellelhető a neten, például az általam nagyon kedvelt TinyPNG is szépen tömörít, minőségromlás nélkül. Ezek talán a legfontosabb Canva tippek a szeptemberi hónapról!
Ne hidd, hogy le vagy maradva!
A Canva kurzusaimban folyamatosan igyekszem tartani a tempót, és frissíteni azokat újdonságokkal. Ha érdekelnek a prezentációk, vagy a Canva működése, varázslatai a gyakorlatban, akkor a „30 dolog a mit a Profi Canva userek használnak”, és az „Építs Canvasztikus vállalkozást” kurzusomban bemutatom őket.
Te hogy érzed, ezek az újítások mennyire segítik a munkádat majd a jövőben? Írd meg a Canva kérdezz-felelek csoportban a véleményed, nagyon kíváncsi vagyok rá! Én a fentiek közül a mobilos újdonságokért vagyok a leghálásabb, mert így, hogy a videót külön a médiatárba feltölti nekem a Canva, megnyílnak a kapuk a további szerkesztéshez.