Rengeteg megkeresés érkezik e-mailben, üzenetben, és a Canva kérdezz/felelek csoportban is a Canva kereteit illetően. A keretek hihetetlen nagy segítséget nyújtanak nekünk abban, hogy egyedi designt tudjunk készíteni, viszont olykor bonyolultabb megoldások is előkerülnek amiket már picit nehezebb velük megalkotni.
Ebben a bejegyzésben a Canva kereteiről fogok írni, és 1-2 trükköt is megmutatok ami könnyebbé teheti a munkádat!
Hol találod a Canva kereteket és mire jók?
A terven belül az elemek szekcióban kell egy picit lejjebb görgetni, és a „Keretek” (vagy a rácsok) blokkban fogod megtalálni őket. Ezek olyan blokkok amiket szabadon alakíthatsz a terveden belül, méretezheted őket akárhogyan, és egyszerűen tudsz behúzni a tervedbe bármilyen képet, vagy videót. Gyönyörű mockupokat, és social media posztokat lehet velük készíteni!

Mit csinálj, ha nem találsz kedvedre való formát?
A Canva keretei között rengeteg típus van, de sokszor előfordult, hogy neked valami egyedi méretűre, vagy kinézetűre lenne szükséged. Az interneten számos megoldás létezik arra, hogy egyedi Canva kereteket készíts, én mégis azt javaslom, hogy használd erre a Canva alkalmazásain belül található „Frame Maker”-t!
Itt van pár „alap” minta amiből ki tudsz indulni. Szabadon tudod mozgatni a keret egyes sarkait, ezzel egyedi kinézetű alapot kaphatsz. Természetesen van más módja is, hogy egyedi kereteket készíts, de erre most ebben a bejegyzésben (a téma mélysége miatt) nem térek ki.

Hogyan készíts egyedi feliratot keretek segítségével?
Több módszer is létezik erre, a legegyszerűbb, ha a keretek között elnavigálsz a betűkig, és kirakod azt a mozaikszót amit keretekből el szeretnél készíteni. A betűket úgy találod meg, hogy a keretekben belül az „összes megtekintése” vagy „see all” gombra nyomsz.

Ha elkészítetted a neked tetsző feliratot, akkor egyszerűen csak húzd bele azt a képet amit szeretnél használni, és ha azt szeretnéd hogy igazán illeszkedjenek, akkor a képeket méretezd át eszerint!
Az én példámban a „CANVA” feliratot stilizáltam, és egységesítettem a képeket, hogy jól mutassanak. Itt talán a legfontosabb amit tudni kell, hogy a képet minden egyes keret esetében ugyan akkora méretűre kell elkészíteni, így fogja kiadni a formát.
Figyelni kell, hogy a kép amit ráraksz a keretekre, lefedje az összes betűdet, hiszen csak ekkor fog megvalósulni az, hogy úgy néz ki a betűsor mintha egy darab kép lenne. Ne aggódj, ha esetleg nem tűpontos az illeszkedése a képeknek, ha egymás mellett eltolva vannak a betűkeretek, egy kis „optikai csalódás” belefér.
Mutatok róla egy rövid videót, hogy ez miképp működik a gyakorlatban, mert leírni sokkal bonyolultabb mintha látod. 🙂 Íme:
De akár készíthetsz egyedi feliratot egy fotókollázsra is, mondjuk anyák napja alkalmából:

Évfordulós ajándéknak tökéletes
Ha van egy nagy esemény, születésnap, esetleg házassági évforduló, egy igényesen elkészített kerettel, csodálatos dolgokat lehet alkotni. Ne félj használni a Canva sablontárában található alapokat, hiszen kiváló inspirációk lehetnek. Pár alap keresőszó, amivel tutira megfelelő fotómontázs alapokat kaphatsz:
- anniversary frame
- birthday frame
- frame collage
- collage with frames
Ilyen és ehhez hasonló ajándék tippekről, illetve Canva szerkesztési tippekről, a „30 dolog amit a Profi canva userek használnak” kurzusomban is hallhatsz, érdemes ránézned!

Játék a számokkal és a keretekkel
A Canva kérdezz/felelek csoportban felmerült kérdésként, és több ember fordult már ezzel hozzám, hogyan lehetséges olyan képet csinálni, ahol egy szám, vagy épp egy adott grafika „beleolvad” a képbe. Valahogy így:

A válasz az, hogy többféleképp lehetséges. Alapvetően jelenleg a Canvában nincs „radír” funkció, vagyis csak úgy nem tudunk kisatírozni elemeket a képről, hogy az ne látszódjon a számok mellett, mögött. Illetve radír az van, csak nem ennyire egyszerűen, hogy a bal oldali menüsávból kiválasztjuk, és törölgetünk. 🙂 Emiatt kicsit trükközni kell, de a feladat nem bonyolult, ha az ember jól ismeri a Canvát!
Nézzük a lépéseket.:
- Először is adjunk hozzá a képhez a számokat a megfelelő betűtípussal, és a keretekbe helyezzük el a képeinket.
- Rendezzük el úgy a számokat mint a fenti képen látható, és most első körben ne foglalkozzunk azzal, hogy a számokon túllóg az adott kép.
Ha minden így csináltál az eredmény valami ilyesmi lesz és piros karikával jelöltem a „problémás” pontokat, amikkel foglalkozni kell, és megoldásra vár. Eddig eljut a legtöbb ember, itt jön a munka nehezebb része, és a trükkök!

Abban talán egyetérthetünk, hogy ez így nem annyira szép, szóval nézzük meg hogy mi a megoldás erre!
Tüntessük el, a felesleges részeket a képről!
Milyen megoldások léteznek erre? Nézzük őket:
Az első megoldás a kitakarás elemekkel: Ezt én favágásnak hívom, de működik bizonyos esetekben. Helyezz el a képen mondjuk egy téglalap, vagy egy kör alakzatot. Állítsd át olyan színűre mint a háttered (esetemben fehér) és tedd a kört a szám és a kép közé a rétegek menüben. Ez abban az esetben lehet jó megoldás, ha nincs a háttérben egyéb zavaró grafikai elem, amin látszódna, hogy behelyeztünk oda egy plusz elemet.

A második megoldáshoz kézügyesség kell. Említetem fentebb, hogy a Canvában alapvetően nincs radír, viszont cserébe van filctoll és ceruza amivel lehet rajzolni. Ha ügyesek vagyunk, és fehérre állítjuk a ceruza színét, ki tudunk satírozni egy-egy blokkot. Szerintem ez a legnehezebb, és legkevésbé precíz megoldás, de némely esetben megoldást hozhat.

A harmadik, és véleményem szerint a leginkább működő módszer, az a háttéreltávolító eszköz (Pro előfizetőknek érhető el). Mivel ha eltávolítjuk egy kép hátterét, onnantól kezdve az bizony radírozhatóvá válik és itt is kell ugyan némi kézügyesség, viszont a végeredmény pontosan az amit szeretnénk elérni!
Itt is igaz az, hogy a keretet el kell távolítani, és sima képként szabad csak elhelyezni az adott elemet, akkor fog csak működni a háttéreltávolító eszköz. A téma komplexitása miatt ezt is inkább videóban mutatom, de a lépések:
- Tegyünk be egy sima képet a tervünkre.
- Távolítsuk el a képünk hátterét, majd azzal a fordulattal egyből állítsuk is helyre a „helyreállító eszközzel”.
- Ez után töröljük ki a radírral a nem kívánatos részeket és készen vagyunk!
A folyamat így néz ki:
Végső konklúzió
Ha minden képet megszerkesztettünk a megfelelő módon, és kiradíroztuk az oda nem illő részeket, akkor érdemes háttér nélküli PNG-ként lementeni, és utána a már elkészült művel tovább dolgozni (hátteret adni neki, feliratokat stb). A fenti megoldásokkal nagyon látványos, és egyedülálló képeket tudunk szerkeszteni, amivel meg tudjuk lepni szeretteinket, ismerőseinket!
Nem tartom kizártnak, hogy a Canva a „radír” eszközt be fogja vezetni, mert ezek a fenti trükkök nagyon jók, de néha azért zsonglőrködni kell… 🙂
Ha további tippek érdekelnek, mindenképp iratkozz fel a Canvasztikus hírlevélre, hiszen időről-időre ilyen, és ehhez hasonlító trükkökről hallhatsz. A hírlevél feliratkozáshoz kattints ide! Ha pedig Te is küzködsz egy problémával, és nem találod a megoldást, akkor a Canva kérdezz/felelek csoportban örömmel látunk!
Ne aggódj, a Canvázás nem egy olyan dolog, amit egyik napról a másikra az ember csak úgy magától elsajátít, ezt azért gyakorolni kell. Viszont ha tényleg szép képeket, igényes videókat, prezentációkat, vagy akár weboldalakat készítenél, a kurzusom segítségedre lehet, nézd meg, és legyél te is tudatos Canva felhasználó!